- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
W dzisiejszych czasach bóle głowy i bóle szyi pochodzenia od kręgosłupa to dość popularne schorzenia. U osób z przewlekłym bólem szyi dodatkowo wzrasta zagrożenie bólami kręgosłupa lędźwiowego od 3 do 6 razy.
Najczęściej występujące przyczyny to:
- długotrwała pozycja siedząca z wychyleniem głowy w przód np. przed komputerem
- postura (zła budowa ciała) z wysuniętą ku przodowi głową
- pochylenie głowy w przód – syndrom smartfona,
- zła budowa kręgosłupa – zniesiona lordoza, zwyrodnienia, dyskopatie,
- zespół skrzyżowania górnego
Wszystkie te sytuacje prowadzą do osłabienia mięśni zaliczanych do tzw stabilizatorów głębokich kręgosłupa szyjnego. Doprowadza to do niedokrwienia i przeciążeń. Efektem są bóle głowy, sztywność karku, zawroty, szumy w uszach itd. Do ich głównych zadań głębokich stabilizatorów kręgosłupa oprócz ruchu głowy i szyi, jest także stabilizacja w/w odcinka szyjnego. Wskazuje na to ilość wrzecionek mięśniowych na gram tkanki mięśniowej. Czym więcej wrzecionek tym bardziej mięsień spełnia funkcję stabilizującą i proprioceptywną (czucie głębokie odpowiedzialne za czucie przestrzeni). Dodatkowo kontrolują przemieszczenie czaszki względem kręgu C1 oraz C1 względem kręgu C2 (np. mm podpotyliczne). Mają wpływ na ruch (rozciąganie) opony twardej, która chroni nasz rdzeń kręgowy.
Głównymi stabilizatorami to m in. m wielodzielny, mm podpotyliczne, m półkolcowy, najdłuższy szyi, dźwigacz łopatki.
Podczas ćwiczeń na wzmocnienie stabilizatorów kręgosłupa szyjnego, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową postawę całego ciała. Podczas siedzenia lub stania, które to będą naszymi pozycjami wyjściowymi zwracamy szczególną uwagę na:
- prawidłowo ustawione barki i kręgosłup lędźwiowy. Jest to zgodnie z zasadą że, odcinkowe problemy kręgosłupa dotyczą jego całości.
- łopatki ściągnięte a stawy barkowe ustawione w pozycji rozciągnięcia jako przeciwstawność ich stałego wysunięcia do przodu.
Ćwiczenia tych mięśni powinny być stałą częścią dnia codziennego. Prawidłowo wykonane z zachowaniem biomechaniki będą skutkować nie tylko poprawą tego rejonu ale wpłyną na całą posturę ciała.
Przykłady ćwiczeń poniżej. Zapraszam do subskrypcji i udostępniania.