Jazda na rowerze - doskonała forma aktywności

Bark i biodro - rehabilitacja na własnych podwieszkach w domu

 

ćwiczenia rehabilitacyjne w domu

We wczesnej fazie rehabilitacji pourazowej, lub przy chorobach przewlekłych układu ruchu (RZS, gościec, dna moczanowa, fibromialgia) zastosowanie mają ćwiczenia czynne w odciążeniu. Jest to zespół ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez pacjenta wykorzystując system bloczków, linek i podwieszek. Najczęściej spotykanym miejscem wykonywania w/w ćwiczeń jest UGUL (uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego) lub Therapy Master (wersja nowocześniejsza). Jest to podstawowe wyposażenie ośrodków i gabinetów fizjoterapeutycznych. Dzięki odpowiednio zawieszonego systemu podwieszek pacjent może ćwiczyć kończyny w warunkach zniesienia siły ciężkości w większym i bezbolesnym zakresie ruchu. Stanowisko do w/w ćwiczeń można również łatwo przygotować w domu. Jest to alternatywa dla osób które nie chcą lub nie mogą korzystać z fizjoterapii na ośrodku. Poniżej artykułu jest filmik który opisuje dokładnie jak należy takie stanowisko zrobić w warunkach domowych.

 Ćwiczenia czynne w odciążeniu zaleca się :

- po długotrwałym unieruchomieniu w rehabilitacji pourazowej (gips, szyna)

przy braku zrostu kostnego

- w przypadku porażenia lub osłabienia grup mięśniowych

- chorobach przewlekłych układu ruchu ograniczających ruchomość (RZS, gościec, reumatyzm)

- w stanach zwyrodnieniowych stawów

Ćwiczenia w czynne w odciążeniu sprzyjają:

- szybszej progresji funkcjonalnej mięśni (powiększają zakres ruchomości ROM)

- zwiększają siłę, wytrzymałość i normalizują napięcie mięśniowe

- redukują ograniczenia ruchomości typu mięśniowego np. przykurcze

- oddalają powierzchnie stawowe (tworzą trakcję) co działa przeciwbólowo

- polepszeniu stanu psychologicznego pacjenta (widzi możliwość wykonania niedostępnego dla niego ruchu), mobilizując go do dalszej pracy

 Odmianą ćwiczeń w odciążeniu to ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem. Zasada wykonywania jest taka sama. Jednak dodatkowo za pomocą kolejnych systemów bloczków i podwieszek aplikuje się pacjentowi opór w postaci ciężarków lub gumowych taśm rehabilitacyjnych. Wpływa to na lepsze efekty zwiększenia siły i wytrzymałości mięśniowej.

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w odciążeniu:

- ostre, nagłe stany zapalne np. infekcja, zapalenie żył

- silne odczuwanie bólu

- niedawno przebyte operacje

Poniżej film na temat: jak stworzyć stanowisko do ćwiczeń czynnych w odciążeniu w warunkach domowych. Zapraszam obejrzenia i subskrypcji kanału.