Jazda na rowerze - doskonała forma aktywności

Ścięgno Achillesa - rehabilitacja i ćwiczenia

  

Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) – najsilniejsza struktura ścięgnista w ciele. Przedłużenie mięśnia trójgłowego łydki z przyczepem końcowym na guzie piętowym. Posiada średnicę małego palca od ręki, długość ok 15 cm i otoczone jest pochewką ścięgnistą (chroni ścięgno przed nadmiernym tarciem o inne struktury). Ukrwienie ścięgna Achillesa zabezpieczone jest poprzez dwie tętnice (tętnicę piszczelową tylną i tętnicę strzałkową).

 Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) – najsilniejsza struktura ścięgnista w ciele. Przedłużenie mięśnia trójgłowego łydki z przyczepem końcowym na guzie piętowym. Posiada średnicę małego palca od ręki, długość ok 15 cm i otoczone jest pochewką ścięgnistą (chroni ścięgno przed nadmiernym tarciem o inne struktury). Ukrwienie ścięgna Achillesa zabezpieczone jest poprzez dwie tętnice (tętnicę piszczelową tylną i tętnicę strzałkową). Bardzo wytrzymałe i dynamiczne. Utrzymuje potrójny ciężar ciała i generuje siły potrzebne do wyskoku. Pracuje podczas każdego kroku w chodzie, bieganiu i skakaniu. Najczęściej uraz dotyka mężczyzn aktywnych sportowo. Zawodowców i amatorów (50% biegaczy, 11% piłkarzy, 10% tenisistów).

Przyczyny stanu zapalnego:

- stałe tarcie między pochewką ścięgnistą a ścięgnem. Doprowadza to do podrażnienie jednej ze struktur

- zapalenie kaletek maziowych

- pogorszenie unaczynienia w procesie starzenia się organizmu. Po 35 roku życia następuje zmniejszenie przepływu krwi do tego rejonu

- zużywanie się elementów kostno - stawowych

- zmiany morfologiczne w kolagenie

- zmniejszanie ilości wody w ścięgnie, co doprowadza do wzrostu sztywności

- choroby wewnętrzne (dna moczanowa)

 W wieku młodszym, stan zapalny powstaje na wskutek szpotawości oraz koślawości stawów skokowych i wynikające z tego płaskostopie. Złe ustawienie kości piętowej powoduje złą biomechanikę ścięgna i jego większe przeciążenie. Najwięcej uszkodzeń (95 %) następuje w strefie słabego ukrwienia, czyli 2 – 6 cm w górę od pięty. 

 W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne lub ortopedyczne. Powinno się wyeliminować przyczyny wywołujące ból np. wprowadzając odpoczynek od treningów. Warto w pierwszych 72 godzinach od urazu zastosować protokół PRICE. W pierwszym okresie nie obejdzie się bez „buta” czyli orteza na staw skokowy. Jej zadaniem jest ograniczenie ruchomości i ślizgu ścięgna.

Rehabilitacja to:

- ćwiczenia ekscentryczne mięśni łydki (płaszczkowaty i brzuchaty łydki)

- ćwiczenia rozciągające mięśnie antagonistyczne (piszczelowy przedni)

- delikatne rozciąganie ścięgna Achillesa

- terapię manualną tkanek miękkich i stawu (mobilizacje, punkty spustowe)

- stymulację nerwowo – mięśniowa poprzez poprawienie czucia głębokiego.

- kinesiotaping - zmniejszenie dolegliwości bólowych, odciążenia, stworzenia warunków do jego regeneracji podczas czynności dnia codziennego.

- masaż poprzeczny ścięgna Achillesa

 Profilaktyka:

- odpowiednie obuwie do uprawiania sportu

- większy nacisk na rozgrzewkę

- raz w tygodniu zajęcia na basenie

- raz w tygodniu trening rozciągający (joga, pilates)

Propozycje terapii i ćwiczeń znajdziecie w filmach poniżej. Zapraszam do subskrypcji i udostępniania mojego kanału.