Jazda na rowerze - doskonała forma aktywności

Ćwiczenia na zmęczone oczy - CVS syndrom

 

zdefiniowała syndrom widzenia komputerowego CVS uznając  że, jest to "złożony zespół problemów dotyczący oczu i widzenia, powiązany z pracą do bliży, którą odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub powiązanych czynności". Składa się na nią zespół objawów, które zwykle doznają użytkownicy komputerów, a mogące mieć swe źródło przez działania w obszarze punktu bliży.


W 1994 roku American Academy of Ophthalmology zdefiniowała syndrom widzenia komputerowego CVS uznając  że, jest to "złożony zespół problemów dotyczący oczu i widzenia, powiązany z pracą do bliży, którą odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub powiązanych czynności". Składa się na nią zespół objawów, które zwykle doznają użytkownicy komputerów, a mogące mieć swe źródło przez działania w obszarze punktu bliży.

Przyczyny wystąpienia syndromu widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome):

- rodzaj oświetlenia pomieszczenia

- natężenie oświetlenia pomieszczenia

- odległość oczu od monitora

- refleksy świetlne padającymi z ekranu

- pozycja oraz ułożenie naszego ciała podczas pracy przed monitorem

- kąt nachylenia głowy podczas pracy

 

PAMIĘTAJ!!! Nasze oko w warunkach normalnych mruga ok 12x / 1 min. Podczas pracy za monitorem 2 razy rzadziej. Doprowadza to do wysuszenia gałki ocznej.

 Dodatkowo wpływ na ewentualne wystąpienie zespołu CVS ma także wada wzroku. Badania, które przeprowadzono w USA wykazały zależność występowania objawów CVS z wyborem czcionki do pracy z dokumentami. Okazało się, że zmiana czcionki, zarówno jeśli chodzi o jej kształt, jak i wielkość, ma wpływ na jakość widzenia, a zaburzenia wzroku ustępują. Ustalono, że najbardziej przyjazną oczom czcionką jest VERDANA o wielkości 10 – 12.

 

Diagnoza CVS wymaga dokładnego specjalistycznego badania. W trakcie którego, należy wspomnieć lekarzowi o wszystkich ewentualnych problemach ze wzrokiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne wystąpienie poniższych objawów które mogą jednoznacznie wskazywać na CVS:

- przemęczenie oczu

- bóle głowy

- niewyraźne widzenie

- ból szyi oraz barków

- zespół suchego oka

- podrażnienie oczy

- zapalenie spojówek

 

Sami także możemy sobie pomóc i zapobiegać CVS. Mamy wpływ na 2 rzeczy. Pierwsza to prawidłowe ustawienie monitora. Monitory ustawiamy w takich miejscach aby nie odbijało się w nich światło naturalne ani światło sztuczne. Nie ustawiamy ich na tle okna, naprzeciw okna, ani na tle innych jaskrawych obiektów. Najlepiej jeśli są ustawione bokiem do okna w odległości co najmniej 1m od okna. Jeżeli nie występuje inna możliwość organizacyjna, można między monitorami stawiać niewysokie przegrody które zasłaniają dostęp bezpośredniego światła z okien. Refleksy świetlne, duże różnice pomiędzy jasnością pomieszczenia a jasnością obrazu powodują szybkie zmęczenie wzroku, wyczerpanie się zdolności adaptacyjnych oczu, a w następstwie pogorszenie sprawności funkcjonowania narządu wzroku. Tło na którym widzimy monitor, nie powinno być zbyt jasne ani za ciemne. Odchylenia w tym zakresie dosyć łatwo dają się usunąć przez podświetlenie ściany lub powieszenie na ścianie obrazu. Aby uniknąć ciągłej akomodacji oka, należy postarać się aby wszelkie przedmioty na które często spoglądamy miały zbliżoną lub podobną luminację. Pochylanie się na boki i do przodu (w celu uniknięcia refleksu świetlnego i polepszenia widzenia) doprowadza do powstawania bólów kręgosłupa. 

 

 Ustaw monitor na biurku w odległości 40-75 cm od oczu, zapewniając, by kąt obserwacji ekranu wynosił 20°-50°w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu. Taka organizacja stanowiska pracy pozwoli na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.


praca biurowa dopasowanie stanowiska pracy

Druga czynność to ćwiczenia gałek ocznych, które powinno się wykonywać co 2 – 3 godziny w trakcie pracy. Poniżej zamieszczam kilka ilustracji prostych ćwiczeń oczu.

Ćwiczymy ruch gałek ocznych, kierując je w różne kierunki (maksymalnie). Pomocne jest wyobrazić sobie cyferblat zegarka i kierować gałki oczne na różne godziny.


ćwiczenia piekące oczu

Można też wykorzystać ruch rąk i podążać wzrokiem z kciukiem. Możemy również zbliżać i oddalać palce do oczu, co powoduje zmianę ostrości widzenia i akomodację mięśni oka.

akomodacja ćwiczenia oczu

Można też wykorzystać żelki (dostępne prawie wszędzie) jako zimny okład.