- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Choroba Mortona (nerwiak, metatarsalgia, neuralgia) – to jednostka chorobowa powstająca na wskutek stałego podrażnienia gałązek nerwu podeszwowego wspólnego palców w przestrzeni między III a IV kością śródstopia od strony podeszwowej stopy.
Główne przyczyny to:
- zła budowa stóp (płaskostopie poprzeczne, palce młoteczkowate, paluch koślawy, osłabione wiązadło poprzeczne stopy itd.)
- źle dobrane obuwie (za ciasne lub za duże)
- chodzenie na wysokich obcasach
- bieganie na przedniej powierzchni stopy
- mikro urazy
- złamanie przeciążeniowe kości śródstopia
Na wskutek działających sił rozciągających i kompresji tkanek miękkich stopy na połączeniach palców ze śródstopiem powstaje stan zapalny nerwu. Zwiększając swoją objętość w miejscu drażnienia nerw powoduje zmniejszenie przestrzeni pomiędzy głowami kości śródstopia, które dodatkowo zaczynają go uciskać.
Objawy choroby Mortona to ból stopy podczas biegania, chodzenia i stania. Palpacyjnie stwierdza się bolesność miejsca między trzecim i czwartym palcem od strony podeszwowej. Czasami wystarczy ściągnąć obuwie i chwilę pomasować obolałe miejsce aby pozbyć się (chwilowo) bólu. Na początku chory odczuwa mrowienie, z czasem odczucia postępującej neuralgii ulegają zwiększeniu. Uczucie palenia, mrowienia, cięcia, ostrego kłucia, chodzenia na kamieniu to typowe objawy opisujące chorobę. W miarę jak opuchlizna się powiększa, ból stopy staje się stały i promieniuje od śródstopia do czubków palców.
Jednym z testów które mogą nam pomóc w wykryciu choroby jest objaw Muldera. Ściskając dłonią przednią część stopy w poprzek, na poziomie bólu wywołamy ostrą reakcję bólową w bolesnym miejscu. Aby jednak mieć pewność co do diagnozy należy przeprowadzić USG, MR lub prześwietlenie stopy. Pozwali to rozróżnić chorobę Mortona od innych schorzeń takich jak np. tłuszczak, chrzęstniak, zmiany niedokrwiennych i cukrzycowych, czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny skupić się na rozciąganiu poprzecznym przodostopia, zgięciu podeszwowym palców i rozwierania palców między sobą. Warto również udać do fizjoterapeuty. Gdzie poprzez badania można znaleźć inną dysfunkcję stopy która może być pierwotną przyczyną choroby. Wówczas do w/w zasad dojdą ćwiczenia (zabiegi) na eliminujące główną przyczynę. Poniżej filmik na ten temat.