Jazda na rowerze - doskonała forma aktywności

Tomografia komputerowa TK - działanie

  

Tomografia komputerowa (TK) - metoda diagnostyki, która przy pomocy promieni rentgenowskich tworzy wielowarstwowy przekrój obrazów narządów pacjenta. Jej niezwykle wszechstronny zakres zastosowań doprowadził że, stała się jedną z podstawowych metod diagnozowania w różnych specjalnościach medycyny. Metodę tomografii komputerowej stosuje się w: urazach, w badaniach głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej, do obrazowania narządów wewnętrznych (np. wątroby, trzustki, nerek),


 Tomografia komputerowa (TK) - metoda diagnostyki, która przy pomocy promieni rentgenowskich tworzy wielowarstwowy przekrój obrazów narządów pacjenta. Jej niezwykle wszechstronny zakres zastosowań doprowadził że, stała się jedną z podstawowych metod diagnozowania w różnych specjalnościach medycyny. Metodę tomografii komputerowej stosuje się w: urazach, w badaniach głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej, do obrazowania narządów wewnętrznych (np. wątroby, trzustki, nerek), w wykrywaniu zmian nowotworowych, krwawień i zatorów.

Przy pomocy tomografii komputerowej prowadzi się wirtualną kolonoskopię. Zastosowanie ma również w angiografii (badanie naczyń krwionośnych) oraz w nieinwazyjnym badaniu naczyń wieńcowych, zastępując koronarografię.

 

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej?

Przed badaniem należy wypić większą ilość niegazowanej wody, aby nawodnić odpowiednio organizm. Zaleca się spożycie lekkiego posiłku najpóźniej do 6 - u godzin przed badaniem.
W przypadku chorych na cukrzycę zabrania się brania leków z metaforminą w sytuacji zdiagnozowania niewydolności nerek.

 Przed badaniem tomografii komputerowej wymagającego podania środka kontrastującego (kontrast), należy wcześniej oznaczyć poziomu kreatyniny i wskaźnik eGFR.

Badanie odbywa się w pozycji leżącej i jest bezbolesne dla pacjenta. Czas trwania waha się od 10 do 30 min. Zaleca się aby w trakcie diagnostyki pacjent się nie poruszał. W niektórych przypadkach wymagane jest, na wyraźne polecenie personelu - wstrzymanie oddechu.
Po badaniu ze środkiem kontrastującym pacjent musi pozostać w pracowni ok 30 min. Po tym czasie nie ma przeciwwskazań do wykonywania czynności dnia codziennego lub powrotu do pracy. Podanie jodowego środka kontrastującego, nie stanowi przeciwwskazania do kontynuowania karmienia piersią.

Przeciwwskazania do badania jest:

• uczulenie na jod w przypadku podania kontrastu zawierającego jod.
• niewydolność nerek
• nadczynność tarczycy
• ciąża – tylko w bardzo ważnych przypadkach
• leczenie tarczycy jodem promieniotwórczym - wymagana konsultacja z endokrynologiem