- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Rezonans magnetyczny MRI (magnetic resonance imaging). Badanie diagnostyczne oparte na właściwościach magnetycznych i charakterystyce atomów wchodzących w skład ciała ludzkiego. Wykorzystuje się tu zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego. Głównym warunkiem do przeprowadzenia skanowania MRI jest silne źródło pola magnetycznego oraz fale radiowe. Czym większa moc tym dokładniejsze zdjęcia. Ultraszybkie badania naczyń krwionośnych, spektroskopię, badania czynnościowe mogą wykonać tylko aparaty o bardzo dużej mocy. Do analizy zdjęć wykorzystuje się komputer który odczytuje dane i na ich podstawie tworzy obrazy.
Urządzenie (aparat MRI) musi być umieszczane w klatce Faradaya. Powodem jest odizolowanie go od wszystkich innych fal elektromagnetycznych, które emitowane są z innych urządzeń i kabli. Ma to wpływ na lepszy odbiór sygnału z ciała.
Rodzaje aparatu MRI:
- otwarte - dostęp do pacjenta z każdej strony
- zamknięte - pacjent leży w tunelu magnetycznym ze stałym kontaktem z personelem za pomocą kamerki i mikrofonu.
Obrazowanie MRI jest bezpieczne. Przeprowadza się je w pozycji leżącej i trwa od 10 – 90 min w zależności od typu aparatu. Podczas skanowania ukazuje przekrój organów i kości we wszystkich płaszczyznach. Często stosuje się słuchawki aby wyciszyć nieprzyjemne dźwięki. Dla polepszenia jakości zdjęć diagnostycznych wstrzykuje się za zaleceniem lekarza, środek kontrastujący (kontrast). Środek jest bezpieczny nawet dla osób z alergią na kontrast stosowany w RTG.
Przeciwwskazania:
1. bezwzględne:
- rozrusznik serca
2. względne:
- antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna
- protezy ortopedyczne
- sztuczna zastawka serca
- klipsy naczyniowe
- ciąża