Jazda na rowerze - doskonała forma aktywności

Prawidłowa wysokość siodełka w rowerze?

 

Jak dopasować siodełko w rowerze? Dobór odpowiedniej wysokości siodełka, względem wzrostu i długości kończyn, to bardzo ważny czynnik w profilaktyce i rehabilitacji osób uprawiających kolarstwo i ogólnie znaną turystykę rowerową.

Jak dopasować siodełko w rowerze? Dobór odpowiedniej wysokości siodełka, względem wzrostu i długości kończyn, to bardzo ważny czynnik w profilaktyce i rehabilitacji osób uprawiających kolarstwo i ogólnie znaną turystykę rowerową.

Nisko ustawione siodełko powoduje wzrost obciążeń na rzepce i jej ścięgnie co powoduje kompresję w stawie rzepkowo - udowym. Rzepka z trudem przemieszcza się po powierzchni stawowej kości udowej doprowadzając do zwyrodnień (chondromelacja).

Zbyt wysokie ustawienie siodełka powoduje bóle tylnej części stawu kolanowego.

Pamiętaj - Dodatkowo, każde złe ustawienie siodełka (góra - dół, przód - tył) zawsze niesie za sobą bóle w kręgosłupie a pośrednio wpływa na drętwienie rąk podczas jazdy.

Poniżej dwa sposoby odpowiedniego ustawienia wysokości siodełka (w oparciu o pracę C. Asplund i P. St Pierre):

1. siedząc na siodełku, ustawić stopy piętami na pedałach, następnie obrócić korbę do najniższego położenia pedału, kolano powinno być wyprostowane. Następnie ustawiamy stopę jak podczas jazdy. Kąt zgięcia w stawie kolanowym powinien mieścić się w zakresie 25-30°






2. zmierzyć wysokość od podłoża do spojenia łonowego, następnie pomnożyć wynik pomiaru przez 0,883, wynik będzie odpowiednią odległością górnej powierzchni siodełka od środka osi suportu.

 Kolejną ważną sprawą to ustawienie siodełka w osi przód - tył.

Siodełko przesunięte zbyt mocno do tyłu, powoduje naciąganie pasma biodrowo - piszczelowego co skutkuje powstaniem syndromu pasma biodrowo - piszczelowego i przeciążeń mięśni kulszowo - goleniowych.

Siodełko wysunięte zbyt daleko do przodu, spowoduje zwiększenie kąta zgięcia w stawie kolanowym, wraz z obciążeniami przenoszonych przez rzepkę i jej ścięgno na staw rzepkowo - udowy i mięsień czworogłowy uda.


Proponuje się także:

- siedząc na siodełku, postawić stopy na pedałach, następnie ustawić korbę poziomo. Pion opuszczony z przedniej powierzchni rzepki powinien opadać na oś pedału.


siodełko rowerowe


W oparciu o opracowanie Kwartalnik ortopedyczny 2012, 2 (Piotr Zieliński, Zdzisława Wrzosek, Iwona Demczyszak)                    

Filmiki z kanału na w/w temat. Zapraszam do subskrypcji i udostępniania